On je prostě reaktivní. Hláška, kterou slyšíme mezi pejskaři docela často. Co to vlastně znamená reaktivní pes? Mám takový pocit, že se v poslední době takhle označují všichni psi, kteří mají prostě větší problém v určitých situacích nebo s určitými objekty. Ale to ještě neznamená, že je reaktivní!
Můj pes honí auta! Co mám dělat?
Patříte k majitelům psů, kteří rádi honí auta? Musíte na procházkách pořád dávat pozor, jestli nějaké nejede, abyste psa včas přivolali? Nebo ho dokonce musíte mít pořád na vodítku, protože ho často ani nepřivoláte? Když pes honí auta, není to nic příjemného, člověk si procházku moc neužije. Pokud se pes ještě k tomu točí na vodítku, vzpíná se nebo i štěká, je to často pro páníka nepříjemný cirkus, který poutá pozornost a o to zrovna nestojí.
Proč pes běhá za auty?
Impulzivní chování bez sebekontroly
Běhání za auty je často spojené s impulzivním chováním, kdy má pes slabou nebo žádnou sebekontrolu nad svým chováním. Nedokáže se ovládnout a prostě vystartuje. Většinou tito psi mají problém obecně se sebekontrolou, takže jako majitelé často řešíte i skákání na lidi, dobývání se do vašich tašek nebo pes sežere co vidí a nedokáže ani počkat, než mu nasypete granule do misky. Možná už jste tohle všechno dovedli odbourat a zbývá vám ještě tenhle vyšší level – odnaučit psa honit auta.
Lovecký pud
Nejčastěji mají tendenci honit auta psi s loveckým nebo pasteveckým pudem. Proto vidíme běhat nebo tzv. zalehávat (lehnou si, když se auto blíží) plemena jako border kolie, chrti, občas i australští ovčáci. Mají to prostě v genech, byli vyšlechtěni na lovení nebo pasení a auto je pro ně kořist nebo objekt pasení, i když my zrovna auto jako ovci nevidíme.
Útoč nebo uteč
V některých případech vidí pes v automobilu hrozbu a proto řeší situaci útokem. Chce ho zastrašit a ochránit tak sebe nebo i svého majitele. A rozhodně nezáleží, jak je váš pes velký. Pokud si myslíte, že to nebude váš případ, protože máte malého yorkshira, tak právě tihle malí hrdinové mají tendenci na nic nečekat a jít řešit věci dopředu. Možná máte pejska, který by nejraději utekl, ale protože je na vodítku, tak nemůže a to ho donutí řešit situaci útokem.
Jak na to?
Řešením není žádný tip, kde se mačká na psovi tlačítko, abychom toto chování vypli. To by bylo samozřejmě super, ale bohužel, takhle to nepůjde. Řešením je totiž cvičit psa. A jak je vidět z popsaných příčin běhání za auty, je potřeba se zaměřit na sebekontrolu psa, zvládnutí jeho loveckého pudu případně ho naučit, že není třeba, aby vás před auty hlídal. Zaměření na celkovou ovladatelnost a poslušnost psa je samozřejmostí, protože pokud vás neposlechne na přivolání, situace bude ještě komplikovanější. Pokud jste tedy ochotní věnovat odstranění tohoto chování svůj čas a trpělivost, máte velkou šanci, že problém odstraníte.
– Sebekontrolní hry
Prostřednictvím těchto her zvyšujete u psa schopnost se ovládat. I to, že ho naučíte se ovládat a neskákat na návštěvy nebo čekat, až mu nasypete krmení do misky, že se může rozběhnout za hračkou, až mu dáte povel – to vše mu pomůže zvládat i projíždějící auta, protože tímto zlepšujete jeho sebekontrolu.
– Nácvik s auty
Pokud budete trénovat přímo situaci s auty, je třeba si postup dobře promyslet. Je třeba vědět, jak máte správně reagovat vy, abyste svému psovi pomohli situaci zvládnout. On tak získá novou zkušenost, že jde kolem projíždějícího auta jen projít, aniž by musel nějak reagovat.
Nejčastěji se používá odvedení pozornosti, kdy ještě předtím, než pes na auto začne reagovat, upoutá se jeho pozornost např. na pamlsky nebo hračku, takže ho zabavíte, dokud auto neprojede. Je třeba pracovat se vzdáleností a upravit si ji tak, aby to byl pes schopný zvládnout, takže nebudete začínat na krajnici silnice, ale nejlépe tam, kde je kolem silnice louka apod. Důležité jsou také odměny – zvolte takové pamlsky, které psovi opravdu chutnají a nemá je běžně a hračku takovou, kterou miluje.
Další z možností je hra nazvaná „Podívej se na…“. Funguje na tzv. protipodmiňování, kdy měníme jeho chování – vidím auto – běžím na – vidím auto – páníček mi dá odměnu. Pes tak po zahlédnutí auta sám kouká na páníčka: „Hele koukám na auto, dostanu odměnu? Změníme tak reakci na auto na pro nás mnohem přijatelnější, aniž bysme museli pracně učit nevšímání si auta. Což je pro některé pejsky opravdu těžké.
Jde to zvládnout
Pokud máte problém s běháním za auty delší dobu nebo máte opravdu temperamentního a impulzivního psa, je pravděpodobné, že to bude chtít víc času. Nenechte se ale odradit, klidné procházky bez stresu, kolik aut zase projede nebo hledání výletu podle toho, jestli tam jezdí nějaká auta, stojí za to. Navíc práce se psem pozitivním posilováním bez fyzických trestů prohlubuje váš vztah se psem a důvěru mezi vámi. A i když jde z vašeho pohledu o problém, tak jeho odstraňování může být pro vás oba dokonce i zábava.
Pokud máte problém s běháním za auty delší dobu nebo máte opravdu temperamentního a impulzivního psa, je pravděpodobné, že to bude chtít víc času. Nenechte se ale odradit, klidné procházky bez stresu, kolik aut zase projede nebo hledání výletu podle toho, jestli tam jezdí nějaká auta, stojí za to. Navíc práce se psem pozitivním posilováním bez fyzických trestů prohlubuje váš vztah se psem a důvěru mezi vámi. A i když jde z vašeho pohledu o problém, tak jeho odstraňování může být pro vás oba dokonce i zábava.
Nevíte, jak začít? Je pro vás lepší, když vás někdo vede a vy se tak vyhnete zbytečným chybám? Můžete se na mě obrátit, napište, zavolejte, ráda vám s vaším lovcem pomůžu, ať už prostřednictvím lekce osobně nebo on-line konzultací.