Patříte k majitelům psů, kteří rádi honí auta? Musíte na procházkách pořád dávat pozor, jestli nějaké…
Co to znamená reaktivní pes?
On je prostě reaktivní. Hláška, kterou slyšíme mezi pejskaři docela často. Co to vlastně znamená reaktivní pes? Mám takový pocit, že se v poslední době takhle označují všichni psi, kteří mají prostě větší problém v určitých situacích nebo s určitými objekty. Ale to ještě neznamená, že je reaktivní! Možná si jen se situací neví rady a nedostalo se mu od páníčka potřebného vedení a podpory. Protože reaktivní pes je pes, který i přesto že je správně veden, tak má tendenci reagovat přehnaně. Takže se v těchto případech nepracuje ani tak na odstranění reaktivity jako na její zvládnutí. Jako když se cholerik učí zvládat své emoce a normálně fungovat. Taky jeho cholerickou povahu neodstraníte, ale může ji zvládnout.
Jak teda poznáte reaktivního psa?
- Reaguje přehnaně
- Když je v reakci, absolutně nevnímá
- Je ve velkém stresu
- Často se objeví agrese
- Má vysokou míru vzrušivosti
- Reaguje automaticky (víceméně bez ohledu na to, co dělá objekt, který reaktivitu spouští)
Takoví psi sotva vidí jiného psa, úplně „vypnou“, ztratíte jejich pozornost a dostanou se do stresu. Mohou kňučet, zmítat se na vodítku nebo štěkat.
Pokud jste si vědomi:
– že jste ho správně v mládí socializovali tzn. že měl kontakt s různými psy, ale také nebyl pouštěn automaticky ke každému (o tom si můžete přečíst v článku Socializace)
– že neměl žádnou traumatizující zkušenost se psy
– že si svým chováním jen nevynucuje kontakt s druhým psem
je pravděpodobné, že se jedná o reaktivitu. Podobně může reagovat i na jiný objekt než je cizí pes.
Říkáte si, že takových reaktivních psů potkáváte spoustu? Je to o tom, že kolemjdoucí to v naprosté většině případů nemůžou posoudit. To, že vidíte cizího psa šílet na vodítku, nemusí ještě znamenat, že je reaktivní. Je to podobné, jako když vás někdo uvidí, když vám rupnou nervy a vytočíte se, přestože normálně jste vcelku kliďas. Může to být jen pes, se kterým si páníček neví rady nebo má za sebou čerstvou negativní zkušenost (např. napadení jiným psem), ale to z něho reaktivního psa ještě nedělá.
Reaktivec vidí a hlavně vnímá situace jinak než vyrovnaný pes. Situace nebo objekty ho tak vyvádí z míry, že si nedokáže pomoct a podléhá svým emocím. Majitelé takových psů to mají dost těžké. Nejen proto, že práce s nimi chce ještě větší trpělivost. Často se stává, že udělají během několika měsíců malý posun a během týdne se dostanou zase na začátek. Ale jsou občas terčem ostatních lidí, kteří si myslí, že prostě jenom neumí vycvičit psa, že ho nezvládají a že by si s ním měli udělat pořádek. Nechápou, proč majitelé reaktivců vyžadují po ostatních pejskařích, aby si své psy drželi u sebe a nenechávali je na volno. Často takový pes totiž přiběhne k reaktivci a ten tak náročnou situaci nezvládne a „pokazí“ náročný trénink.
To, zda je pes reaktivní posoudí pouze člověk, který psa dobře zná. Pokud jste uznali, že reaktivního psa máte, tak se ptáte, jak pracovat s reaktivním psem. Tak jako s agresí nebo strachem i s reaktivitou se dá pracovat. Jak moc budete úspěšní záleží na stupni reaktivity psa a na tom, jak budete trpěliví a důslední. Tohle není jako naučit psa lehni nebo dej pac. A ještě jedna věc – z opravdu reaktivního psa neuděláte klidného flegmoše. Je prostě takový. ADHD taky nevymažete. Ale naučíte se s tím pracovat a naučíte psa správné strategie, takže se pak za určitých podmínek může chovat jako každý jiný pes.
Co to znamená správné strategie? Uvedu příklad psa, který nesnáší jiné psy. Jeho původní strategie je: vidím psa, jdu po něm nebo jdu ho zblízka seřvat (i když je třeba cizí pes v klidu a nedal mu záminku k útoku).
Vy ho naučíte jinou strategii, která je ku prospěchu všech, tedy:
- vám, protože v klidu můžete míjet cizího psa
- vašemu psovi, protože zjistí, že v klidu může cizího psa obloukem obejít a vyhnout se tak obrovskému stresu (na to nezapomínejte – tenhle problém nerozčiluje jen vás, ale i stresuje i vašeho psa!)
- cizímu psovi a jeho majiteli, který určitě o takovou nepříjemnou situaci nestojí
Souhlasím, že s reaktivcem je to náročnější. Mám totiž jednoho doma. Ale reaktivní pes je pořád pes a dokáže nás milovat takové jací jsme. Tak proč by jsme my nemohli milovat jeho i s tou jeho reaktivitou, co vy na to? Navíc…co si myslíte o tom, že není náhoda, jaký pes nám přijde do života? Já tomu věřím.
Teď už máte představu, co znamená reaktivní pes. Na strategie a práci s takovými psy se podíváme příště.
0 komentářů k zobrazení